مقالات

بلیچینگ دندان

مدت زمان تخمینی مطالعه: 21 دقیقه

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از تخصصی ترین روش های سفید کننده دندان میباشد که انواع مختلف را شامل میشود.

بعضی از افراد از این موضوع که رنگ دندانهایشان به زردی زده و ظاهری غیر طبیعی به خود گرفته و حتی بعد از استفاده از مسواک و روشهای خانگی سفید کردن دندان رنگ دندانهایشان همچنان زرد میباشد ابراز نارضایتی کرده و خواستار انجام روشی هستند که این مشکل رفع شود تا دندانهای سفیدی داشته باشند.

در این شرایط انجام روش های قدیمی جهت سفید کردن دندان توسط خود افراد پاسخگوی نیاز آنها نمی باشد و در صورت ایجاد تفاوت در سفید شدن دندانها،بسیار موقت و کوتاه مدت میباشد و باید جهت رفع زردی دندانها و تغییر رنگ ایجاد شده بر روی سطح دندان از روش های موثر تر استفاده کرد تا بعد از انجام بلیچینگ دندان فرد به سفیدی دندانهای خود رسیده و دندانهایی درخشان و جذاب داشته باشد.

بلیچینگ
بلیچینگ دندان
قبل و بعد از انجام بلیچینگ

بلیچینگ یکی از خدمات حرفه ای در دندانپزشکی می باشد که انجام آن نیز نیاز به تخصص داشته تا بعد از انجام آن تمامی رنگدانه های چسبیده و نفوذ کرده در دندان را از بین برده و دندانهای سفید و درخشان نمایان میشود.

ژل های بلیچینگ به دو نوع خانگی و مطب بوده که بنا به نیاز افراد مورد استفاده قرار میگیرند.

میزان سفید شدن دندانها بعد از بلیچینگ چه میزان است؟

باید به این نکته توجه داشت که میزان سفید شدن دندان افراد بعد از انجام بلیچینگ به جنس دندان فرد نیز ارتباط مستقیم دارد.

از عوامل تغییر رنگ دندانها میتوان به مواردی چون:

 • استعمال دخانیات
 • نوشیدنی ها و غذا های دارای رنگدانه مانند چای،قهوه و نوشابه های گازدار
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

و مواردی مشابه اشاره کرد که باعث نفوذ به سطح دندان شده و چسبیده که در نهایت باعث تغییر رنگ دندانها میشود.

یکی دیگر از عوامل تغییر رنگ دندانها سن افراد میباشد

باافزایش سن و گذشت زمان،ضخامت مینای دندان کاهش می یابد و به مرور تیره تر میشوند که دلیل آن رسوب پیوسته عاج ثانویه دندان میباشد که به وسیله سلولهای زنده ادنتوبلاستی که در پالپ دندان وجود دارد تولید میشود.

و همین امر باعث میشود تا تیره بودن عاج بصورت کامل نمایان شده و رنگ دندانها تغییر کند.

ژل بلیچینگ و نحوه عملکرد آن

ژل های بلیچینگ را از نظر ساختار به دو نوع میتوان تقسیم کرد:

1-ژلهای بلیچینگ حاوی ماده اصلی هیدروژن پراکسید

2-ژلهای بلیچینگ حاوی ماده اصلی کاربامید پراکسید

عملکرد ژلهای بلیچینگ به این صورت می باشد که ماده اصلی و تشکیل دهنده این ژلها حاوی اکسیژن بوده و پس از قرار گرفتن بر روی سطح دندان شروع به آزاد سازی اکسیژن نموده که همین امر باعث میشود تا رنگدانه های نفوذ کرده در دندان را از سطح آن جدا نماید و در نهایت باعث سفید شدن دندانها شود.

ژلهای بلیچینگ حاوی ماده اصلی هیدروژن پراکسید(آب اکسیژنه)قوی تر بوده و در کنار سفید کنندگی دندانها،احتمال ایجاد حساسیت برای دندانهای بیمار را به دنبال دارد که جهت کاهش این حساسیت بهتر است در زمان درمان از ژلهای ضد حساسیت استفاده شود تا حساسیت فرد را به حداقل ممکن خود برساند.

بلیچینگ های حاوی ماده اصلی کاربامید پراکسید(اوره پراکسید)دارای غلظت بهتری بوده که در کنار سفیدکنندگی بسیار خوب خود،از احتمال ایجاد حساسیت دندان برای بیمار جلوگیری می کند.

ژل های بلیچینگ را از نظر نوع کاربرد به دو دسته میتوان تقسیم کرد:

1-ژلهای بلیچینگ مطب

ژلهای بلیچینگ مطب دارای غلظت بالایی میباشند که همین امر باعث میشود تا در کوتاهترین زمان دندانهای فرد سفید شود.

استفاده از این نوع ژلها باید تنها توسط متخصصین صورت گیرد زیرا بعلت دارا بودن غلظت بالای ماده اصلی آن و در صورت عدم رعایت موارد انجام ،باعث ایجاد آسیب های جدی برای بیمار میشود.

همانطور که گفته شده ژلهای بلیچینگ میتوانند از نوع هیدروژن پراکسید و یا کاربامید پراکسید باشند.

جهت استفاده از ژلهای بلیچینگ مطب،ابتدا باید سدی ما بین دندان و لثه توسط ماده مخصوص ایجاد شود که از تماس با لثه ممانعت به عمل آورد.

پس از ایجاد سد محافظ لثه،ژل بلیچینگ بر روی سطح دندان قرار داده میشود.

شروع واکنش و فعالیت ژلها انواع مختلفی دارند که میتوانند بصورت خود فعال شونده،فعال شونده توسط نور مخصوص لایت کیور و یا لیزر صورت گیرد.

پس از انجام مراحل جهت فعال شدن ژل بلیچینگ بر روی سطح دندان،زمان لازم را جهت فعالیت و اتمام کار می دهیم و پس از پایان مراحل بلیچینگ،ژل بلیچینگ را از روی سطح دندان پاک کرده و در نهایت ژل محافظ لثه ایجاد کرده را از محل قرارگیری خود و از دهان بیمار خارج میکنیم.

ژلهای بلیچینگ مطب به دلیل غلظت بالای خود باعث میشود دندانهای بیمار در یک جلسه و طی شدن مراحل و زمان مورد نیاز به سفیدی بالای خود برسند و تمامی رنگدانه های نفوذ کرده که باعث تغییر رنگ دندان بیمار شده است را از بین برده و در پایان شاهد دندانهایی سفید و درخشان و زیبا باشیم.

بعد از اتمام مراحل بلیچینگ دندان در روش بلیچینگ مطب نیاز به رعایت یکسری مراقبت ها میباشد که توسط دندانپزشک متخصص به فرد اعلام میشود.

از جمله این موارد:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان
 2. مسواک منظم
 3. عدم استفاده و یا به حداقل رساندن از دخانیات
 4. نوشیدنی ها و غذا های دارای رنگدانه مانند چای،قهوه،نوشابه های گازدار،گوجه و مواردی نظیر موارد ذکر شده می باشد که در صورت استفاده نیز توصیه میشود مسواک و آبکشی دندان صورت گیرد تا از نفوذ آنها به سطح دندان و تغییر رنگ مجدد دندانها جلوگیری بعمل آید.

یکی دیگر از مواردی که میتوان بعد از بلیچینگ دندان در روش مطب جهت ماندگاری بهتر و طولانی مدت سفیدی دندان بیمار کمک کند استفاده از ژلهای بلیچینگ خانگی میباشد که در این صورت و استفاده از آنها میزان ماندگاری این سفیدی افزایش میابد و رنگدانه های جدید را از بین برده و مانع از نفوذ و چسبندگی مجدد آنها به سطح دندان میشوند.

ژلهای بلیچینگ مطب حاوی ماده اصلی و تشکیل دهنده کاربامید پراکسید احتمال ایجاد حساسیت در بیمار را نیز از بین میبرد و در نهایت باعث میشود سفیدی و درخشندگی زیبایی را بدون هیچگونه حساسیتی تجربه نمایند.

2-ژلهای بلیچینگ خانگی

بلیچینگ خانگی

بلیچینگ خانگی

ژلهای بلیچینگ خانگی از نظر میزان غلظت ماده اصلی و از نظر نحوه استفاده،مدل های متفاوتی دارند.

این ژلها از نظر ماده اصلی و تشکیل دهنده از نوع کاربامید پراکسید می باشند تا برای فرد حساسیتی ایجاد نکند.

میزان غلظت ماده اصلی آنها نیز متفاوت می باشد که از 5 درصد تا 20 درصد را شامل میشوند و هرچه این میزان بیشتر باشد،قدرت سفیدکردن آنها افزایش می یابد.

ژلهای بلیچینگ دندان خانگی در مدلهای مختلف در بازار قابل تهیه می باشند از انواع کیت های بلیچینگ خانگی تا قلم های بلیچینگ خانگی.

ژلهای بلیچینگ خانگی دندان که بصورت کیت های مخصوص موجود می باشند نیز مدل های مختلفی دارند که بطور معمول شامل سرنگ های حاوی ژل بلیچینگ،سینی های دندان(تری دندان)می باشند.

فعال شونده ها در این نوع ژل ها نیز متفاوت است که می توانند توسط ماده اصلی فعال شونده،خود فعال شونده،خمیر فعال کننده باشند.

کیفیت سینی های دندان(تری دندان)داخل کیت های بلیچینگ خانگی بستگی به نوع آن دارد که کمپانی سازنده داخل کیت قرار می دهد.

بعضی از کیت های بلیچینگ خانگی این سینی های دندانی(تری دندان)را ندارند و یا از کیفیت پایینی برخوردار هستند که در این مواقع نیازمند این می باشد که توسط دندانپزشک از دندانهای بیمار قالبگیری صورت گیرد و تری مخصوص خود را ساخته و دریافت کنند که این امر شامل هزینه ای جداگانه می باشد.

اما بعضی از کیت های بلیچینگ خانگی،سینی های دندانی(تری دندان)با کیفیت بسیار خوب از جنس ترموپلاستیک قرار میدهند که بسیار حالت ژله ای و نرمی را دارند و بدون نیاز به قرار دادن در آب گرم و یا حتی قالبگیری و انجام هزینه های اضافی از آن استفاده کنند که پس از قرارگیری داخل دهان نسبت به وضعیت فیزیکی فک و دندانهای بیمار منعطف و تغییر حالت می دهند.

طریقه استفاده از کیت های بلیچینگ خانگی✔️

طریقه استفاده از این کیت ها به این صورت میباشد که ابتدا بعد از مسواک زدن دندانها،ژل بلیچینگ داخل سرنگ را در محل مخصوص خود داخل سینی دندان(تری دندان)تزریق کرده و داخل دهان قرار میدهیم.

اگر فعال شدن این ژل ها همراه با خمیر فعال کننده باشند باید ابتدا دندانها را توسط خمیر فعال کننده مسواک زد و کف اضافی را از دهان و بدون آبکشی خارج نمود و پس از آن سینی دندان(تری دندان)را داخل دهان قرار داد.

اما اگر ژلها خود فعال شونده باشند و یا شامل سرنگهای دوقلو باشند که در زمان خروج ژل از سرنگ با یکدیگر مخلوط میشوند،نیاز به انجام کار دیگری نیست و پس از تزریق ژل بلیچینگ از داخل سرنگ به سینی دندان(تری دندان)آنرا داخل دهان قرار میدهیم.

پس از قرار دادن آن داخل دهان و از تماس ژل بلیچینگ با سطح دندان،شروع به فعالیت کرده و اکسیژن خود را آزادسازی میکند و همین امر باعث میشود رنگدانه های نفوذ کرده و چسبیده به سطح دندان را جدا کرده و پاکسازی کند تا به سفیدی دندان برسد.

همانطور که گفته شد غلظت ماده اصلی در این نوع ژلها کمتر میباشد و برای رسیدن به سفیدی کامل دندانها نیازمند به استفاده چند مرتبه در بازه های زمانی توصیه شده می باشد.

پس از استفاده از این نوع ژلهای بلیچینگ خانگی،بیمار متوجه تغییر رنگ دندانهای خود میشود و بعد از استفاده چند باره و توصیه شده کمپانی سازنده شاهد سفیدی و درخشندگی و زیبایی دندانهای خود باشیم.

قلم بلیچینگ خانگی

از دیگر مدلهای این نوع ژل های بلیچینگ خانگی میتوان به قلم های سفید کننده دندان که حاوی ماده اصلی کاربامید پراکسید می باشند نیز اشاره کرد.

قلم سفید کننده دندان
قلم سفید کننده دندان

این کیت قلم ها شامل یک و یا دو قلم حاوی ژل بلیچینگ کاربامید پراکسید و ماده فعال شونده به همرا دهان باز کن می باشند و پس از استفاده از این نوع ژلها،شروع به از بین بردن رنگدانه های چسبیده و نفوذ کرده سطح دندان کرده و دندانهای سفیدی را برای فرد نمایان میسازد.

ژلهای بلیچینگ خانگی به غیر از استفاده فرد بصورت مجزا جهت سفید کردن دندانهای خود،می توانند مکملی برای افرادی باشد که بلیچینگ های مطب با غلظت بالاتری را انجام داده اند و میخواهند که ماندگاری و درخشندگی دندانهایشان برای مدت طولانی تری باقی بماند.

باید به این نکته توجه داشت که ژلهای بلیچینگ به دلیل حساسیت ماده اصلی و تشکیل دهنده آن به گرما باید حتما در داخل یخچال و در دمای توصیه شده توسط کمپانی سازنده نگهداری شوند تا از خرابی محصول جلوگیری بعمل آورند.

هزینه و خدمات بلیچینگ دندان

جدول کل خدمات و هزینه ها
خدمات
جرم گیری کامل دندانهای فک بالا و پایین
بلیچینگ و سفید کردن دندانهای فک بالا و پایین
هزینه جرم گیری و بلیچینگ 3 میلیون تومان
مشخصات ژل بلیچینگ مورد استفاده
نوع بلیچینگ کاربامید پراکسید
درصد بلیچینگ 44%
برند Swiss MediTec
کشور سازنده سوئیس

مدت ماندگاری سفیدی دندانهای بلیچینگ شده چقدر است؟

مدت زمان ماندگاری سفیدی ایجاد شده در دندانهای بلیچینگ شده به عوامل بسیار متعددی بستگی دارد.

دندانهایی که عمل بلیچینگ روی آنها صورت گرفته و رنگدانه های چسبیده شده و نفوذ کرده در سطح دندان پاکسازی شده است،یعنی دندان به حالت اولیه و طبیعی خود بازگشته و اینکه این سفیدی و درخشندگی تا چه زمان باقی میماند به بهداشت و مراقبت های مستقیم فرد بستگی دارد.

بعد از انجام بلیچینگ دندانها،فرد باید بهداشت دهان و دندان خود را بیش از پیش رعایت نماید.

استفاده از مسواک و دهانشویه های مناسب باعث میشوند تا از چسبندگی و نفوذ مجدد آنها به سطح دندان جلوگیری کنند.

رعایت در استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی ها نیز از دیگر عواملی است که فرد باید انجام دهد.

نوشیدنی هایی که دارای رنگدانه هستند به تغییر رنگ دندان کمک میکنند،مانند نوشیدن چای،قهوه،نوشابه های گازدار و خوراکی هایی که دارای رنگدانه میباشند مانند گوجه و…

استفاده از دخانیات از دیگر عواملی است که باعث میشود رنگدانه ها به سطح دندان نفوذ کرده و بچسبند.

جهت جلوگیری از این امر بهتر است در صورت استفاده از موارد مذکور و موارد مشابه آن دهان آبکشی شود و در حالت ایده آل از مسواک و دهانشویه استفاده شود تا احتمال نفوذ و چسبندگی رنگدانه ها به سطح دندان را کاهش و از بین ببرد.

یکی دیگر از راهکار های طولانی ماندن سفیدی و درخشندگی دندانها بعد از انجام بلیچینگ های مطب و خانگی استفاده از بلیچینگ خانگی در بازه زمانی مشخص جهت زدودن احتمالی رنگدانه های ایجاد شده در سطح دندان می باشند.

بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

میزان سفید شدن دندانهای فرد بعد از انجام بلیچینگ مطب و یا خانگی به جنس دندان های بیمار نیز ارتباط مستقیم دارد بطوری که بعضی از دندانهای افراد بصورت مادرزادی تیره و یا زرد رنگ میباشند و نمیتوان از انجام بلیچینگ مطب و یا خانگی توقع سفید کردن زیاد دندانها را داشت چون آن دندانها به خودی خود سفید نیستند و ژلهای بلیچینگ کاری فراتر از رساندن دندان به رنگ طبیعی خود را نمیتوانند انجام دهند.

در این مواقع فرد میتواند روش های دیگری را مانند کامپوزیت،لمینت و یا ونیر را مورد استفاده قرار دهد.

اگر چه روشهای کامپوزیت،لمینت و ونیر شامل هزینه های بیشتر و معایب بیشتری میباشند از جمله آسیب رساندن به مینای دندان و… اما در این موارد جهت رسیدن به دندانهای سفید مورد نظر روش و تکنیک دیگری وجود ندارد.

انجام روش بلیچینگ به این صورت میباشد که بدون هیچگونه آسیب رساندن به دندان تنها ژل بلیچینگ بر روی سطح دندان تزریق میشود و پس از سپری شدن زمان کوتاهی تا حداکثر 1 ساعت تمامی رنگدانه های چسبیده و نفوذ کرده بر سطح دندان پاکسازی شده و دندانهای فرد سفید و درخشنده میشوند.

اما روش های کامپوزیت،ونیر و لمینت نیازمند این است که مقداری از دندان تراشیده شود که این مقدار با توجه به وضعیت نظم دندانهای فرد می تواند از بسیار کم تا مقدار زیادی باشد که نیازمند تراشیدن بوده و ماده ای از جنس کامپوزیت به دندان اضافه و چسبانده شود که میتواند به غیر از تراشیده شدن دندان به احتمال ایجاد پوسیدگی های زیر کامپوزیت،پریدگی ها،جداشدگی ها و مواردی مشابه اشاره کرد و باید به این نکته نیز توجه داشت مراقبت های این روشهای ذکر شده بسیار بیشتر می باشد و در صورت ایجاد تغییر رنگ در آنها توسط بلیچینگ این رنگدانه ها پاکسازی نمیشوند و باید جهت پاکسازی و درخشندگی مجدد کامپوزیت ها،ونیر ها و لمینت ها از پولیش الماسه دندان استفاده نمود که توسط دندانپزشک متخصص صورت میگیرد.

در نهایت و پس از انجام مشاوره های لازم و صورت گرفته بیمار توسط دندانپزشک متخصص،خود بیمار است که با آگاهی از عوارض و معایب بیان شده تصمیم میگیرد که از چه روشی برای رسیدن به دندانهای سفید و درخشنده برسد که در آینده باعث اذیت و پشیمانی خود نشود.

در پایان توصیه میشود جهت انجام بلیچینگ چه از نوع بلیچینگ مطب و چه از نوع بلیچینگ خانگی از دندانپزشک متخصص مشاوره گرفته شود و جهت از بین بردن احتمال ایجاد حساسیت بعد از انجام بلیچینگ از ژلهای بلیچینگ حاوی ماده اصلی و تشکیل دهنده کاربامید پراکسید استفاده شود که پس از پایان مراحل کار بیمار هیچگونه حساسیتی را تجربه نکند و از سفیدی و درخشندگی دندانهای خود لذت طولانی مدت را ببرد و نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود و استعمال دخانیات و استفاده از نوشیدنی و غذا های حاوی رنگدانه دقت نماید.

سوالات متداول بلیچینگ دندان

آیا بلیچینگ به مینای دندان آسیب وارد می کند ؟

خیر- در صورتی که که بلیچینگ دندانها توسط دندانپزشک متخصص صورت گیرد کار بصورت کاملاً اصولی انجام می شود و هیچگونه آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود.

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است ؟

ماندگاری بلیچینگ دندان بعد از انجام آن بین 6 ماه تا 1 سال متفاوت می باشد و این تفاوت زمانی مستقیماً به رعایت و نگهداری بهداشت دهان و دندان شما دارد و مادام العمر و همیشگی نیست.

هزینه بلیچینگ چقدر است ؟

هزینه بلیچینگ دندان بسته به نوع آن متفاوت می باشد . بلیچینگ مطب نسبت به بلیچینگ خانگی شامل هزینه بیشتری می باشد.

بلیچینگ مطب بهتر است یا بلیچینگ خانگی ؟

قدرت سفیدکنندگی بلیچینگ مطب نسبت به بلیچینگ خانگی بیشتر است و بطور معمول در یک جلسه انجام می شود.

آیا می توان بعد از بلیچینگ مطب از بلیچینگ خانگی هم استفاده کرد ؟

بله – بعد از بلیچینگ مطب دندانهای شما به سفیدی زیادی می رسد و جهت طولانی کردن و ماندگاری بیشتر سفیدی دندانها می توانید بعد از بلیچینگ مطب از بلیچینگ خانگی استفاده نمائید که میزان و دوره مصرف آن در منزل را با مشورت دندانپزشک خود انجام دهید.

آیا بلیچینگ دندان محدودیت سنی دارد ؟

بله – بلیچینگ دندان برای دندانهای شیری و کودکان انجام نمی شود و حداقل سن جهت استفاده از آن 17 سال می باشد.

آیا انجام بلیچینگ دندان عوارض دارد ؟

در درمان بلیچینگ احتمال ایجاد حساسیت دندانهای شما در کوتاه مدت وجود دارد که حداکثر ظرف مدت 3 روز بطور کامل رفع می شود.

آیا امکان انجام بلیچینگ بدون ایجاد حساسیت در دندان وجود دارد ؟

بله – یک روش استفاده از ژل های ضدحساسیت است که دندانپزشک قبل و بعد از انجام بلیچینگ دندانهای شما را با آن پوشش می دهد.
روش دیگر استفاده از ژل های بلیچینگ حاوی کاربامید پراکسید بوده که باعث می شود بعد از بلیچینگ هیچگونه حساسیتی در دندانهای شما ایجاد نشود.

آیا بعد از بلیچینگ نیاز به مراقبت های دیگری دارد ؟

بله – جهت افزایش ماندگاری بلیچینگ و سفیدی ایجاد شده باید به مواردی چون زیر توجه کرد:
* تا 48 ساعت از مصرف خوراکی ها  و نوشیدنی های حاوی رنگدانه خودداری فرمائید.
* در صورت استفاده از دخانیات باید مصرف آنرا به حداقل برسانید.
* بعد از مصرف نوشیدنی ها، میوه و خوراکی های حاوی رنگدانه مانند: قهوه، نوشابه گازدار، گوجه و… دهان و دندانهای خود را شستشو دهید و مصرف آنها را به حداقل برسانید.
* رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده مرتب از دهانشویه و مسواک.

بلیچینگ مطب بر روی دندانها در چند جلسه صورت می گیرد ؟

بطور معمول بلیچینگ مطب در یک جلسه و بین 20 الی 30 دقیقه زمان نیاز دارد.

آیا بلیچینگ خانگی به قالبگیری نیاز دارد ؟

بلیچینگ های موجود و عرضه شده در بازار با یکدیگر متفاوت هستند- بعضی از کیت های بلیچینگ خانگی فاقد تری ( سینی دندان ) بوده و یا در صورت وجود از کیفیت مرغوب و مطلوبی برخوردار نیستند که در این موارد نیاز به قالبگیری و ساخت تری ( سینی دندان ) بوده که شامل هزینه نیز می باشند.
اما بعضی از کیت های بلیچینگ خانگی دارای تری ( سینی دندان ) با مرغوبیت و کیفیت خوبی هستند که از جنس ترموپلاستیک بوده که در استفاده از این کیت های بلیچینگ نیازی به غالبگیری و ساخت تری ( سینی دندان ) نبوده و در هزینه نیز صرفه جویی می شود.

بلیچینگ دندان بهتر است یا روشهایی دیگر مانند کامپوزیت کردن دندان ها ؟

باید به این نکته توجه داشت که بلیچینگ دندان تنها باعث سفیدی دندانهای شما می شود و رنگدانه های نفوذ کرده به سطح دندانهای شما را از بین می برد و به رنگ طبیعی و اصلی دندانهای خود می رساند.
درصورتی که دندانهای شما نیاز به اصلاح ساختاری داشته باشد و یا تمایل به سفیدی بیشتر از حد طبیعی داشته باشید باید از روشهای دیگر مانند کامپوزیت استفاده نمائید.

مزیت بلیچینگ دندان شامل چه مواردی می باشد ؟

مزایای اصلاح رنگ دندانها به روش بلیچینگ شامل مواردی همچون موارد زیر می باشد:
* عدم نیاز به تراش دندان.
* از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه می باشد.
* تغییر رنگ مستقیم بر روی دندانهای شما صورت می گیرد.
* در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام می شود.

آیا در دوران بارداری می توان از بلیچینگ دندان استفاده کرد ؟

خیر – نه تنها در روش بلیچینگ بلکه در تمامی روشهای سفیدکردن دندانها بعلت استفاده از سفیدکننده های شیمیایی ممکن است این مواد به سلامت شیر مادر تاثیر مستقیم بگذارد و بر همین اساس توصیه نمی شود.

آیا نور دستگاه بلیچینگ مضر است ؟

از لحاظ علم پزشکی تابش مستقیم هر نوری به چشم فرد مضر می باشد و از آنجایی که نور مورد استفاده در بلیچینگ دندانها، نور متمرکز شده و هالوژنی بوده پیشنهاد می شود در هنگام انجام بلیچینگ دندانها حتماً از عینک مخصوص که توسط دندانپزشک در اختیارتان قرار داده می شود استفاده نمائید تا از احتمال آسیب به چشمهای خود جلوگیری نمائید.
البته بلیچینگ های مطبی هم وجود دارد که استفاده از آنها نیاز به نور نداشته و خود نیز فعالیت مورد نیاز را انجام میدهند.

آیا بلیچینگ دندان باعث تغییر رنگ ایجاد شده بر روی دندانهای دارای روکش هم می شود ؟

خیر – بلیچینگ دندان چه از نوع بلیچینگ مطب و بلیچینگ خانگی قادر به تغییر رنگ روکش دندانهای شما مانند کامپوزیت ها نیست و برای رفع این مشکل باید از روش پولیش استفاده کرد.

میزان تغییر رنگ دندانها در بلیچینگ چند درجه است ؟

میزان تغییر رنگ دندانها بعد از انجام بلیچینگ بین 2 تا 6 درجه صورت می گیرد که این میزان به عواملی چون نوع و کیفیت بلیچینگ بکار گرفته شده و نوع، جنس و رنگ دندانهای شما نیز ارتباط مستقیم دارد.

بلیچینگ با ماده اصلی هیدروژن پراکسید بهتر است یا با ماده اصلی کاربامید پراکسید ؟

میزان قدرت سفیدکنندگی ژلهای بلیچینگ حاوی ماده اصلی هیدروژن پراکسید ( آب اکسیژنه ) بیشتر می باشد اما احتمال آسیب و ایجاد حساسیت در دندانهای شما را افزایش می دهد در صورتی که ژلهای بلیچینگ حاوی ماده اصلی کاربامید پراکسید دارای خاصیت ضد حساسیت بوده و در نهایت باعث سفیدی بالای دندانهای شما شده و هیچگونه حساسیتی را شامل دندانهای شما نمی شود.

آیا کیت های بلیچینگ مطب و خانگی شرایط نگهداری خاصی را دارند ؟

بله – ژلهای بلیچینگ چه از نوع مطب و خانگی به نور و دما حساسیت بالایی دارند و باید دور از تابش مستقیم نور خورشید بوده و در دمایی بین 2 الی 8 درجه سانتی گراد نگهداری شوند.

4 دیدگاه در “بلیچینگ دندان

 1. سارا گفت:

  سلام وقتتون بخیر امکانش هست فقط برای دندون های فک پایین انجام بدم؟
  چون دندون های فک بالام نیازی نداره

  1. admin گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   هیچ مشکلی نداره ولی بعد از انجام ممکنه دندان های بالایی تون تازه زردی خودش رو نشون بده
   میتونید از طریق فرم نوبت رزرو کنید تشریف بیارید مطب بابت این موضوع از دکتر مشاوره رایگان بگیرید

 2. محمودی گفت:

  سلام وقت بخیر امکان داره بدون انجام جرمگیری – بلیچینگ انجام بدید – من خیلی در زمان جرم گیری اذیت میشم و تصمیم گرفتم تا زنده ام جرمگیری نکنم

  1. admin گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   هیچ مشکلی نداره میتونید نوبت رزرو کنید تشریف بیارید مطب دکتر دندان های شمارو معاینه کنن اگر امکانش باشه بدون جرمگیری بلیچینگ رو انجام بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *